ŠLABIKÁR EKONÓMIE PRE POLITIKOV

Autor: Ivan Čarnogurský | 20.7.2020 o 14:50 | (upravené 22.7.2020 o 7:31) Karma článku: 2,11 | Prečítané:  188x

Každý politik, ideológ aj publicista by si mali zapamätať zákon ekonómie a zákon politiky č.1: práca človeka, zabezpečujúca jeho prežitie, musela byť kedysi vykonávaná na 100 percent vlastnými rukami. 

V budúcnosti, o 200 až 500 rokov, bude vykonávaná na 100 percent robotmi, riadenými umelou inteligenciou.

1. časť

NEOBÍDITEĽNÝ, teda PRAVDU NEOBCHÁDZAJÚCI VÝVOJ SVETOVEJ EKONOMIKY

Životný štandard a spôsob života neurčovali a neurčujú v konečnom dôsledku politici alebo ideológie, ale technológie. S týmto výrokom nebudú súhlasiť ideológovia a ideológiami vedení filozofi, ale nech hovoria čo chcú, túto realitu nezmenia. Lovci pred 15 000 rokmi mali úplne inú životnú filozofiu, než človek 21. storočia vo Viedni a v Bratislave.
Sedliak z Malej Frankovej mal pred 500 rokmi úplne inú filozofiu života, ako budú mať jeho potomkovia vo Viedni, v Tokiu, alebo vo Washingtone o 500 rokov.

Má to jeden významný dôsledok. Všetky zdôvodňovania a argumentovania majú iba dočasný zmysel. Ak majú mať aj dlhodobý charakter, musia sa začať zaoberať okrem riešení okamžitých a krátkodobých javov, taktiež budúcimi perspektívami. Globálne vývoje sú v konečnom dôsledku, od dnešného dňa do budúcnosti, dôležitejšie než lokálne.


Celosvetová populácia a jej globálny vzťahový stav sú dôležitejšie, než izolovaná lokálna kultúrna koloratúra. Technika nás priviedla ku globálnym technológiám, ku globálnym krízam a ku globálnym riešeniam.
Organizácie obcí, miest, štátov, regiónov a kontinentov sú síce svojím primárnym reflexom organizované systémovo-egoisticky, ale strednodobo a dlhodobo úplne globálne závislé.
Životné prostredie, zdravie a tovarovo-hodnotové transféry vytvárajú v konečnom dôsledku výlučne globálne závislosti. Kto to nerozpoznáva v súčasnosti, tomu jeho pravnúčatá napíšu na hrob: zabudol si predvídať.
Globálny dopad vplyvov CO2, vírusov a menových systémov a ich nezvratné dopady na sociálne stavy lokálnych spoločností, sú už dnes a to iba v štartovnom móde, neprehliadnuteľné.

PRAVIDLO ČÍSLO 1:

Kto svoju politickú činnosť zdôvodní ideologicky radikálne, ten musí vedieť zadefinovať spoločnosť aj s perspektívou budúcich 200 až 500 rokov. Vrátane pracovnej a životnej
motivácie, dimenzie ľudskej populácie a udržateľnosti globálnej klímy.

Ekonomicky to doslovne znamená totálnu optimalizáciu systémov a kontrolu na úrovni stopercentného zlikvidovania netransparentnosti a aj nečestnosti. Teda korupcie.

Pre upokojenie vzrušených ideológov a intelektuálov: takýto vývoj môže a bude mať dva paralelné "prúdy". Jeden globálno-technologický, ktorý oberie človeka o povinnosť dennej práce, zabezpečujúcu mu prežitie. Ten druhý, vyvolaný ekonomickou nezávislosťou od práce robotov, bude lokálno-kultúrny. Lokálna kultúra bude dávať životný zmysel roboticko-pracovnej nezávislosti. Vrátane poskytnutia legitimity a oprávnenosti lokálnych životných ideológií.

Podmienka? Jedinou a hlavnou podmienkou bude zastavenie vojny ideológií a kultúr. Hlavnou pridanou hodnotou sa stane ich vzájomná súhra a kultúrno-ideologická empatia. Objavovanie pokladov cudzích filozofií a schopnosť zachovania svojej, vlastnej, sa stane ústrednou filozofiou života.
Ak nie, tak každá kultúra a viera, čo to nedokáže, zanikne. Takáto neschopnosť bude zabijakom netolerantných životných filozofií. Aj filozofov. O to sa postará globálny ekonomicko-bezpečnostný systém. Či sa to niekomu páči, alebo nie. Tak bude v budúcnosti definovaný terorizmus. Terorizmus slova sa stane pojmom absolútnej, systém ohrozujúcej deštrukcie.

Sociálna, kultúrna, ideologická, vieroučná, filozofická, zdravotná, športová a hodnoty všetkých druhov zdieľajúca schopnosť, sa stane ústredným pravidlom života. Aj politického.
Alebo nie. Ale potom je nám beda.

Ivan Čarnogurský ml.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?